Jaarlijks overlijden er konijnen aan VHD of myxomatose. Het is dan ook raadzaam om uw...

Het komt regelmatig voor dat honden veel drinken. Er is sprake van teveel drinken als de hond meer drinkt dan 100 ml per kilogram lichaamsgewicht per 24 uur d.w.z. meer dan 1 liter per 10 kilogram per dag. Door dit vele drinken krijgt het lichaam veel vocht te verwerken en gaat het dier meer plassen. Er zijn heel wat verschillende oorzaken voor het vele drinken. De belangrijkste zal ik kort bespreken. Het is vaak lastig om meteen de juiste diagnose te vinden, meestal moet er bloed- urine- en echografisch onderzoek gedaan worden, Dit gebeurt dan in verschillende stappen om zo onnodig onderzoek te vermijden.
De oorzaken:
Baarmoederontsteking (Pyometra)
Door hormonale en bacteriële invloeden gaat de baarmoederwand ontsteken. Er hoopt zich pus in de baarmoeder op en hieruit komen gifstoffen (toxinen) in de bloedsomloop. Hierdoor gaat het dier veel drinken. Dit ontstaat nogal eens na een loopsheid onder invloed van het zwangerschapshormoon progesteron. In het geval van pussige uitvloeiing is de diagnose eenvoudig. Een echografisch onderzoek moet anders uitkomst bieden. De beste therapie is het operatief verwijderen van de baarmoeder en eierstokken. Dit moet dan wel zo snel mogelijk gebeuren, omdat bij het doorbreken van de pus naar de buikholte het dier in shock raakt en kan overlijden.
Suikerziekte (diabetes mellitus)
Bij suikerziekte wordt er te weinig insuline door de alvleesklier geproduceerd, waardoor er te veel suiker in het bloed komt en meestal ook in de urine. Suikerziekte komt vaak voor bij niet gesteriliseerde teven. Als het bij reuen voorkomt, moet er nagegaan worden of de bijnier niet te hard werkt (ziekte van Cushing). Een te hoog suikergehalte in het bloed is gemakkelijk aan te tonen. Bij de behandeling is het aan te raden de teef te steriliseren en bij reuen de eventuele aanwezige bijnierproblemen te behandelen (zie verder). Soms is dit voldoende om het suikergehalte omlaag te krijgen. Zo niet, dan moet het dier elke dag op een vaste tijd met insuline worden ingespoten en op vaste tijden zijn voedsel krijgen. Honden zijn zo vaak goed te 'reguleren'.
Chronisch nierprobleem
Ook dit kan een oorzaak zijn van veel drinken. De nier is dan niet meer goed in staat om de gifstoffen (o.a. ureum) uit het bloed te filteren waardoor deze zich in het bloed ophopen. Het ureum is gemakkelijk aan te tonen in het bloed en samen met een echo van de nieren is de diagnose vaak goed te stellen. Als therapie moet de hond eiwitarm voer krijgen , zodat er minder gifstoffen ontstaan. Aanvullend is het dier te ondersteunen met medicijnen die de bloeddruk in de nier verlagen, waardoor de filterfunctie van de dieren wordt gestimuleerd.
Te hard werkende bijnier
Dit noemt men ook wel het Syndroom van Cushing. De oorzaak is of een tumor in de bijnier die hormonen produceert, of een tumor in het hersenaanhangsel (hypofyse), waardoor de bijnier te veel gestimuleerd wordt om hormonen aan te maken. Vaak komt bij deze afwijking ook een te hoog suikergehalte voor. De honden worden dan kaal en krijgen een dikke buik. De diagnose is lastig. Er moet bloed- en urineonderzoek gedaan worden, evt. aangevuld met een echo van de bijnieren en eventueel een CT-scan van de schedel.
Is er sprake van een bijniertumor; dan kan deze soms operatief verwijderd worden. Ook een hypofysetumor kan soms operatief weggehaald worden. Als dit niet mogelijk is, of de eigenaar vindt de kosten te hoog, dan kan de bijnier met medicijnen onwerkzaam worden gemaakt. Vervolgens moet de hond zijn gehele verdere leven hormoontabletten slikken om de bijnierhormonen aan te vullen.
Afwijkingen die minder vaak voorkomen